• 97 guests

Κυπελλούχος ο Γιάννης Ιωάννου με τη 2η θέση στο Ωραιόκαστρο!

Προσοχή: ανοίγει σε νέο παράθυρο. PDFΕκτύπωσηE-mail

Races - Αποτελέσματα Αγώνων

panellinio-kupello-downhill-2017-wraiokastroΜάθε τι έγινε στον τελευταίο αγώνα του Πανελληνίου Κυπέλλου Downhill στο Ωραιόκαστρο και ποιοι είναι οι νέοι κυπελλούχοι.

Μετά από έναν συναρπαστικό και άριστα οργανωμένο αγώνα από τον Ποδηλατικό Σύλλογο Ωραιοκάστρου στο γρήγορο και με απολαυστική ροή, Forest Gam Trail, τελείωσε το 5ο Πανελλήνιο Κύπελλο Downhill. Η πίστα ήταν σωστά προετοιμασμένη, ωστόσο η παρατεταμένη ξηρασία είχε σαν αποτέλεσμα την αύξηση της δυσκολίας του αγώνα για τους 104 αναβάτες που πήραν εκκίνηση. Το ξερό χώμα και η πούδρα έκαναν την πίστα ολισθηρή και σαφώς πιο τεχνική, με τους κορυφαίους αναβάτες να βρίσκουν τρόπους να κατεβάσουν τους χρόνους τους.

Από τον προκριματικό ο Stivian Gatev έδειξε τις διαθέσεις του πραγματοποιώντας τον ταχύτερο χρόνο με τον Ιωάννου να βρίσκεται 2,8'' πίσω του. Ταχύτερος Junior ήταν ο Αλέξανδρος Τοπκάρογλου, ενώ στους Master -έστω και οριακά- ο Άρης Χατζηγεωργίου είχε τον πρώτο λόγο. Ο Φώτης Σκαρής ήταν ταχύτερος Veteran, ενώ στις γυναίκες η Ελένη Διακάκη έκανε την έκπληξη κλέβοντας την πρωτιά από την Νίκη Τσάλου.

pdfΑποτελέσματα προκριματικού

Χωρίς καθυστερήσεις ήρθε η ώρα του μεγάλου τελικού με την παρουσία πολλών θεατών και ειδικά στο θεαματικό 10μετρο road gap και στο 12μετρο τραπέζι του τερματισμού. Μετά τον δυνατό προκριματικό η πίστα είχε δυσκολέψει και σε πολλά σημεία γλιστρούσε πολύ. Έτσι ελάχιστοι αναβάτες μπόρεσαν να βελτιώσουν το χρόνο τους από τον προκριματικό.

Κατηγορία Elite
Ένας από τους λίγους αναβάτες που βελτίωσαν τον χρόνο τους -έστω και ελάχιστα- στον τελικό ήταν ο Gatev. Ο super γρήγορος Βούλγαρος πετάλαρε άγρια στην εκκίνηση, εκμεταλλεύτηκε την υψηλή τεχνική του και πήρε τη νίκη πετυχαίνοντας τον ταχύτερο χρόνο της ημέρας 2:05.124. Δεύτερος τερμάτισε ο Ιωάννου που και αυτός κατάφερε να κατεβάσει το χρόνο του, το σημαντικότερο όμως γι' αυτόν ήταν ότι με αυτό του τον τερματισμό πήρε τον τίτλο. Να σημειώσουμε μάλιστα ότι στην πενταετή ιστορία του θεσμού ο Ιωάννου είναι ο πρώτος αναβάτης που καταφέρνει να κατακτήσει δύο τίτλους. Το βάθρο της κατηγορίας Elite συμπλήρωσε ο ανεβασμένος Ελισσαίος Γούβης που αγωνίστηκε με ποδήλατο enduro, ενώ τέταρτος ήταν ο Πρωταθλητής Κύπρου Ανδρέας Θεοδώρου μόλις έξι δέκατα πίσω από τον Πατρινό αναβάτη. Πέμπτος τερμάτισε ο Ρουμάνος Cristian Bonta στον πρώτο του αγώνα στην Ελλάδα και την εξάδα συμπλήρωσε ο Αντώνης Αληφακιώτης που αν και 45άρης ήταν και ο ταχύτερος αναβάτης από την Θεσσαλονίκη.

Κατηγορία Junior
Πανδαιμόνιο έγινε στην κατηγορία Junior όπου αγωνίστηκαν 35 αναβάτες με τους τέσσερις πρώτους να τερματίζουν μέσα σ' ένα δευτερόλεπτο!Τεράστια νίκη, με πολύ μικρή διαφορά για τον Θανάση Παναγίτσα που κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της καριέρας του. Ο αναβάτης από την Λαμία οδήγησε αποφασιστικά κατέβασε το χρόνο του κατά ένα δευτερόλεπτο και πήρε μια νίκη χρυσάφι, όντας μόλις 93 χιλιοστά ταχύτερος από τον δεύτερο Μάριο Ανδρέου. Οι δύο τους μάλιστα σκαρφάλωσαν στην τρίτη και την τέταρτη θέση της γενικής. Το βάθρο της κατηγορίας συμπλήρωσε ο αλματάκιας Αναστάσης Αναστασίου που αν και Αθηναίος λατρεύει αυτή την πίστα. Στην τέταρτη θέση περιορίστηκε ο Αλέξανδρος Τοπκάρογλου που δεν μπόρεσε να διαχειριστεί την πίεση για τον τίτλο κάνοντας λαθάκια στον τελευταίο τμήμα της πίστας. Πέμπτη θέση για τον Σάκη Χριστοδούλου, ενώ την εξάδα συμπλήρωσε ο Βολιώτης Δημήτρης Αντωνούλης, πανευτυχής καβάλα στο νέο του ποδήλατο.

Κατηγορία Master
Κατάφερε να πετύχει πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες αγώνες ο Άρης Χατζηγεωργίου και να πάρει τον τρίτο τίτλο του στην κατηγορία των 30άρηδων Προσπάθησε ο Γιάννης Κορφιάτης, αλλά έμεινε δεύτερος μόλις 1,3'' πίσω από το νικητή. Το βάθρο συμπλήρωσε ο local rider Νίκος Φινίδης με τον δημιουργό του Forest Gam Trail, τον Δημήτρη Νησιώτη, στην πέμπτη θέση.

Κατηγορία Veteran
Πέντε στις πέντε νίκες και για τον Φώτη Σκαρή που πήρε τον τέταρτο τίτλο του στην κατηγορία. Ο 49χρονος αναβάτης από την Αθήνα μάλιστα αγωνίστηκε με ένα ποδήλατο 10ετίας ολοκληρώνοντας το image του vintage racer. Την Δεύτερη θέση κατέκτησε ο δυναμικός Βούλγαρος Lyubomir Todorov με τον Κώστα Πισσάνο τρίτο.

Κατηγορία γυναικών
Δύο Ελληνίδες και μια νεαρή Βουλγάρα πήραν εκκίνηση με την φοβερή Νίκη Τσάλου να κατακτά πανάξια μια ακόμη νίκη, όντας μάλιστα 59η γενικής στους 104. Δεύτερη η πάντα χαμογελαστή Ελένη Διακάκη και τρίτη η ανερχόμενη Izabella Yankova.

Κείμενο: Φώτης Σκαρής
Πηγή άρθρου: redbull.com/gr/mtb
Φωτό άρθρου: Thodoris Ermilios