Πανελλήνιο Κύπελλο Downhill 2016 - Τελική βαθμολογία

Προσοχή: ανοίγει σε νέο παράθυρο. PDFΕκτύπωσηE-mail

greek downhill cup logo 2016 art

Πανελλήνιο Κύπελλο Downhill 2016

Τελική βαθμολογία

Η ώρα της αλήθειας!

Μετά από μια συναρπαστική σεζόν ολοκληρώθηκε το τέταρτο Πανελλήνιο Κύπελλο DH με τεράστιο νικητή τον Γρηγόρη Τσαλαφούτα και μεγάλους πρωταγωνιστές τους αναβάτες της κατηγορίας Junior!

Πραγματικά η ιστορία του Γρηγόρη Τσαλαφούτα σε αυτό το Πανελλήνιο Κύπελλο είναι ξεχωριστή. Ο νεαρός αναβάτης από την Δίβρη Λαμίας ξεκίνησε αυτή τη σεζόν χωρίς ποδήλατο καθώς έκλεψαν το Giant του σε μια επίσκεψη του στην Αθήνα λίγο πριν την έναρξη του Κυπέλλου. Έτσι ο Γρηγόρης αναγκάστηκε να τρέξει στον πρώτο αγώνα με ένα Kona Stinky (μάλιστα small) που έστησε ο ίδιος όπως όπως. Στον δεύτερο, αγωνίστηκε με ένα RAM Synergy -ευγενική χορηγία του φίλου του Μιχάλη Μπερτσιμά- και στον τρίτο με ένα δανεικό Morewood Makulu (ευγενική χορηγία του Βαγγέλη Κρόμπα). Τελικά ήταν το κατάστημα "Το ποδήλατο" που έδωσε τη λύση παραχωρώντας του ένα Santa Cruz V-10 για το υπόλοιπο της χρονιάς. Ο Τσαλαφούτας οδήγησε εντυπωσιακά, πίεσε τους κορυφαίους Έλληνες riders και τελικά κατάφερε να πάρει τον τίτλο στην Elite και στη γενική, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι ο Κώστας Ανδριώτης και ο Γιάννης Ιωάννου έχασαν τον 4ο και 5ο αγώνα εξαιτίας υποχρεώσεων στο εξωτερικό.

Ωστόσο για το 2016 ήταν οι αναβάτες της κατηγορίας Junior αυτοί που έκαναν την διαφορά! Μιλάμε για πάνω από 10 αναβάτες φωτιά που οδήγησαν τέρμα γρήγορα, φουλ θεαματικά, αλλά και αποτελεσματικά. Έτσι, είδαμε τρεις από αυτούς να φιγουράρουν στην πρώτη δεκάδα γενικής και τους έξι πρώτους στην πρώτη 16άδα! Πραγματικά απίστευτα πράγματα από τη νέα γενιά αναβατών που υπόσχεται ένα λαμπρό μέλλον για το ελληνικό DH. Παράλληλα όμως είχαμε και την επανάσταση των γηραιότερων, με πρώτο και καλύτερο τον Άρη Χατζηγεωργίου που στα 31 του όχι μόνο πήρε τον τίτλο στην κατηγορία Master αλλά σκαρφάλωσε και στην τρίτη θέση της γενικής, ενώ εξίσου εντυπωσιακός ήταν ο 44χρονος Αντώνης Αληφακιώτης που αγωνίστηκε στην Master και τερμάτισε δεύτερος, αλλά και 10ος γενικής! Είπατε τίποτα?

Με λίγα λόγια το αγωνιστικό επίπεδο για το 2016 εκτινάχθηκε κατακόρυφα όπως ανέβηκε και το επίπεδο των πιστών που διεξήχθησαν οι οκτώ αγώνες. Ήταν μια φοβερή χρονιά όπου συνολικά βαθμολογήθηκαν 231αναβάτες, ενώ οι μάχες για τον τίτλο σε όλες τις κατηγορίες ήταν συναρπαστικές και μόλις στον τελικό ξεκαθάρισαν τα πράγματα.

gdc16 sponsors poster

Κατηγορία Elite
Τέσσερα χρόνια ιστορίας, τέσσερις διαφορετικοί νικητές! Ο Γρηγόρης Τσαλαφούτας είναι ο τέταρτος και μάλιστα με τον δικό του μοναδικό τρόπο. Μια νίκη, τρεις δεύτερες θέσεις και σταθεροί τερματισμοί ήταν αρκετοί για να χαρίσουν στο χαμογελαστό παιδί τον πρώτο του τίτλο. Από την άλλη στην δεύτερη θέση περιορίστηκε ο Κώστας Ανδριώτης που κατάφερε να πάρει τρεις νίκες και μια δεύτερη θέση στους τέσσερις αγώνες που συμμετείχε, αλλά η ακύρωση του προτελευταίου αγώνα ήταν καταστροφική γι' αυτόν. Ωστόσο απέδειξε για μια ακόμη φορά ότι είναι ο ταχύτερος Έλληνας DH rider και το επίπεδο του πρέπει να κυνηγήσουν οι αντίπαλοι του. Την πρώτη τριάδα της Elite (4ος γενικής) συμπλήρωσε ο Ελισσαίος Γούβης από την Πάτρα που είναι ο αναβάτης με τις περισσότερες τρίτες θέσεις στο θεσμό. Στην τέταρτη θέση περιορίστηκε ο Δάνης Καραμιχαηλίδης (5ος γενικής) που πήρε μια νίκη στο αγαπημένο του Rodeo Trail. Ο αναβάτης από τα Γρεβενά είχε ένα τραυματισμό στον έβδομο αγώνα με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να πιέσει στον τελικό για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Το χειρότερο πλασάρισμα της καριέρας του είχε ο Γιάννης Ιωάννου που περιορίστηκε στην πέμπτη θέση της Elite και στην έκτη γενικής. Ο Βολιώτης αναβάτης έχασε τρεις αγώνες ωστόσο ήταν η καταστροφική επανάληψη του run του στην Καλαμπάκα που του στέρησε κάθε ελπίδα για διάκριση. Βλέπετε ο Ιωάννου είχε κάνει μια φοβερή κατάβαση στον τελικό η οποία όμως διακόπηκε μερικά μέτρα πριν τον τερματισμό εξαιτίας της πτώσης του Τσαλαφούτα. Ο Ιωάννου αναγκάστηκε να επαναλάβει την κατάβαση, αλλά ένα σκασμένο λάστιχο έβαλε τέλος στις ελπίδες του για νίκη. Την εξάδα της Elite (11ος γενικής) συμπλήρωσε ο Χρήστος Δερβένης ο οποίος ξεκίνησε ιδιαίτερα δυναμικά την χρονιά, πήρε δύο φοβερές δεύτερες θέσεις, όμως έβγαλε τον ώμο του στον αγώνα της Βασιλίτσας κι εκεί τελείωσαν οι ελπίδες του για ένα πλασάρισμα στην πρώτη τριάδα.

gdc16 top10 final elite

Κατηγορία Junior
Επιτέλους πρωταθλητής ο Νίκος Αρβανίτης! Ο σούπερ γρήγορος αναβάτης από την Αθήνα ξεπέρασε τις ατυχίες του και πήρε τον τίτλο στην πιο δυνατή κατηγορία. Πέρσι έχασε τον τίτλο με ισοβαθμία και φέτος λίγο έλειψε να τελειώσουν όλα μετά την σκληρή πτώση του στο Rock & Roll Trail. Δεν μάσησε όμως, επέστρεψε δυνατός στον τελικό στα Καλάβρυτα και κατέκτησε πανάξια την πρώτη θέση στους Junior έχοντας δύο τερματισμούς στην δεύτερη θέση της γενικής. Μια φοβερή χρονιά για τον Αρβανίτη που τον έφερε στην έβδομη θέση της γενικής παρότι έχασε τον 2ο και 3ο αγώνα εξαιτίας υποχρεώσεων της τρίτης Λυκείου. Στην δεύτερη θέση της κατηγορίας έκλεισε την χρονιά ο Τηλέμαχος Τσαρούχης (8ος γενικής) που εντυπωσίασε με την ταχύτητα του δεν ήταν όμως σταθερός. Η έκπληξη της χρονιάς ακούει στο όνομα Μάριος Ανδρέου. Ένας ακόμη σούπερ γρήγορος πιτσιρικάς από την Αθήνα που κατάφερε να κλείσει τη χρονιά με μια φοβερή νίκη που τον ανέβασε στην ένατη θέση της γενικής βαθμολογίας. Ένας ακόμη αναβάτης που έβαλε το στίγμα του και φρόντισε να μην περάσει απαρατήρητος ήταν ο Θανάσης Παναγίτσας από την Λαμία. Ο νεαρός όχι μόνο οδήγησε θεαματικά, αλλά κατάφερε να είναι αποτελεσματικός κατακτώντας την τέταρτη θέση στη Junior και την 12η γενικής. Στην πέμπτη θέση βρέθηκε ένας ακόμη ανερχόμενος rider ο Jim Παναγιωταράς (15ος γενικής) που με όπλο του την σταθερότητα κατάφερε να επιβληθεί του σούπερ γρήγορου -αλλά ευάλωτου στις πτώσεις- John Χάλαρη που σκαρφάλωσε στην 16η θέση γενικής. Σωστό είναι να αναφερθούμε και στον έβδομο της κατηγορίας και 21ο γενικής ο οποίος είναι ο 13χρονος Αλέξανδρος Τοπκάρογλου που άφησε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

gdc16 top10 final junior

Κατηγορία Master
Οι αγωνιστικές εμφανίσεις το Άρη Χατζηγεωργίου για το 2016 ήταν εντυπωσιακές. Σταθερός, αποτελεσματικός και σούπερ γρήγορος όχι μόνο κατάφερε να πάρει τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο του στην κατηγορία -και μάλιστα με έξι νίκες- αλλά σκαρφάλωσε και στην τρίτη θέση της γενικής. Δεύτερος και εξίσου εντυπωσιακός ο Αντώνης Αληφακιώτης που θα μπορούσε να αγωνίζεται στην κατηγορία Veteran. Ο γρήγορος Θεσσαλονικιός όμως διψούσε για νέες προκλήσεις. Οδήγησε φανταστικά, πίεσε τον Χατζηγεωργίου και τελικά έκλεισε την χρονιά στην δεύτερη θέση της Master και στην 10η της γενικής! Το βάθρο της κατηγορίας συμπλήρωσε ο τρελαμένος Κερκυραίος Βαγγέλης Καββάδας (14ος γενικής) μετά από μια σεζόν με σταθερή απόδοση. Πολύ καλή χρονιά είχε ο ανερχόμενος Αλέξανδρος Ύμερη και ανταμείφθηκε με την τέταρτη θέση στην κατηγορία, αλλά και την 19η στη γενική. Σταθερή αξία ο έμπειρος Τίμος Τσιντσικλόγλου βρέθηκε στην πέμπτη θέση της κατηγορίας μπροστά από τον Γιάννη Γιαννουσά που έκανε φέτος την έκπληξη με το πλασάρισμα του στην πρώτη εξάδα.

gdc16 top10 final master

Κατηγορία Veteran
Με τον Αντώνη Αληφακιώτη και τον Σωτήρη Γκόντα να αγωνίζονται στην κατηγορία Master ο Φώτης Σκαρής είχε πιο εύκολο έργο και κατάφερε να πάρει τον τίτλο μόνο με νίκες, ενώ παράλληλα τελείωσε την χρονιά στην 26η θέση της γενικής. Σταθερός, χαμογελαστός και παθιασμένος ο Αργύρης Κωστόγιαννης πήρε πολλές δεύτερες θέσεις και την αντίστοιχη στη βαθμολογία, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Κώστας Πισσάνος στην πρώτη του χρονιά στην κατηγορία.

gdc16 top10 final veteran

Κατηγορία Women
Χρειάστηκαν τρεις δυνατές εμφανίσεις για την Ειρήνη Μαυράκη για να κατακτήσει έναν ακόμη τίτλο στην κατηγορία των κοριτσιών και παράλληλα να σκαρφαλώσει στην 79η θέση της γενικής. Άξια δεύτερη είναι ο πεισματάρα Μαριάννα Χοροζίδη που έτρεξε τους περισσότερους αγώνες και κατάφερε να ξεχωρίσει αν και είναι η νεαρότερη αθλήτρια. Την τριάδα συμπλήρωσε η Μαρία Μιχαλογιαννάκη, μια αναβάτης θρύλος του ελληνικού DH που φέτος επέστρεψε στην αγωνιστική δράση για διασκέδαση και χωρίς αγωνιστικές φιλοδοξίες.

gdc16 top10 final women

pdfΕδώ μπορείτε να κατεβάσετε τη βαθμολογία με τα αποτελέσματα και των 8 (7) αγώνων.

pdfΕδώ μπορείτε να κατεβάσετε την τελική βαθμολογία με τα 6 καλύτερα αποτελέσματα κάθε αναβάτη.

vassilis striglos Τελευταία φορά για φέτος ΥΠΕΡευχαριστούμε το Βασίλη Στρίγγλο για την τήρηση της βαθμολογίας και τις άπειρες ώρες που έχει σπαταλήσει πάνω από ένα excel για να μας βάλει όλους σε μία σειρά!!

Έτσι ολοκληρώθηκε και το τέταρτο Πανελλήνιο Κύπελλο Downhill με απόλυτη επιτυχία και πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Ραντεβού στην τελετή απονομής στις 5 Νοεμβρίου στον Τύρναβο.